Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fire engine is driving directly away from a solid wall at 35 m/s on a hot 30.0

ID: 1476514 • Letter: A

Question

A fire engine is driving directly away from a solid wall at 35 m/s on a hot 30.0o C day while its siren emits a steady 435. Hz sound. The speed of sound on this day is 349 m/s.

A) Compute the frequency heard by a stationary listener standing near the wall.

B) Compute the wavelength of the waves as they approach the stationary listener.

C) A firefighter on the back of the fire engine hears the sound waves after they are reflected from the wall. What is the frequency of this reflected wave as heard by this firefighter?

Explanation / Answer

given are

v=35m/sec

T=30 dgeree celsius, v speed of light =349m/sec

f=435hz

using doppler effect equation we get

f = Fo•(V + Vr)/(V+Vs)

plugging in values we get

f=435*(349+0)/(349+35)

f=395.3 Hz

f=c/L

L=c/f

=349/395.3

L=0.88m

c)in this source i smoving away from the receive and so the receiver is too moving away from source so we get

f=fo(Vs-v)/(vs+v)

=435*(349-35)/(349+35)

=355.7 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote