A fire extinguisher for home use is made of steel cylinder of 550mL containing c
ID: 685584 • Letter: A
Question
A fire extinguisher for home use is made of steel cylinder of 550mLcontaining carbon dioxide and water. The mass composition of
mixture is 85% carbon dioxide. The extinguisher weighs 1.54kilograms empty and
2.53 kilograms when fully filled by the gas mixture.
Calculate the partial pressures of CO2 and H2O and the totalpressure
gas in the extinguisher when filled to 25 ° C. Express yourresults
in atm and then convert them to Pa and mm Hg
Explanation / Answer
mass of air = (2.53 kg - 1.54 kg) *(1000g /1kg)= 990 grams 0.85 is CO2 = 0.85*990 g = 841.5 g CO2 mass water = (1 - 0.85)*(990g) = 148.5 g H2O moles CO2 = 841.5 g CO2 *(1mol CO2 / 44 g) = 19.12500 moles CO2 moles H2O = 148.5 g H2O * (1mol H2O/ 18 g) = 8.25 molesH2O total moles = 19.125 + 8.25 = 27.37500 total moles assume T = 25 C = 298 K total pressure = P = nRT/V = (27.375 moles *0.0821L*atm/mol-K * 298K)/ (0.55 L) P = 1217.72959 atm PCO2 = mol frac CO2 * total pressure = (19.125 mol / 27.375mol)*(1217.72959 atm) = 850.74259 = 851 atm => 850.74259 atm*(101325 Pa/1atm) = 86201492.9 = 8.62 x107 Pa => 850.74259 atm *(760 mmHg/ 1atm) = 646564.368 = 6.57 x106 mmHg PH2O = (8.25 / 27.375 ) *(1217.72959 atm) = 366.98700 = 367 atm => 366.98700*(101325 Pa/1atm) = 37184957.8 = 3.72 x107 Pa => 366.98700*(760 mmHg/ 1atm) = 278910.12 = 2.79 x105 mmHg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.