My Notes Ask Your Teach 0/3 points | Previous Answers GianPSE4 12 P021 A traffic
ID: 1788723 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teach 0/3 points | Previous Answers GianPSE4 12 P021 A traffic light hangs from a pole as shown in the figure. The uniform aluminum pole AB is 7.5 m long and has a mass of 7.0 kg. The mass of the traffic light is 10.0 kg. (Assume the positive directions are upward and to the right.) 3.80 m (a) Determine the tension in the horizontal massless cable CD. (b) Determine the horizontal component of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole. Determine the vertical component of this force.Explanation / Answer
a) By applying static equilibrium conditions, sigma T = 0
m g cos 37 (L/2) + M g L cos 37 - Tl = 0
(7 * 9.8 * cos 37 * (7.5/2)) + (10 * 9.8 * 7.5 * cos 37) - (T * 3.8) = 0
3.8 T = 792.45
tension T = 208.54 N
b) horizontal component = 208.54 N
c) vertical component = m g + M g
= 9.8 (7 + 10)
vertical component = 166.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.