My Notes . Ask As shown in the figure below, a box of mass m=62.0 kg (initially
ID: 1787719 • Letter: M
Question
My Notes . Ask As shown in the figure below, a box of mass m=62.0 kg (initially at rest) is pushed a distance d=66.0 m across a rough warehouse floor by an applied force of FA-234N directed at an angle of 30.0° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the floor and the box is 0.100. Determine the following. (For parts (a) through (d), give your answer to the nearest multiple of 10.) ouh surface (a) work done by the applied force (b) work done by the force of gravity Wg- (c) work done by the normal force (d) work done by the force of friction (e) Calculate the net work on the box by finding the sum of all the works done by each individual force. (f) Now find the net work by first finding the net force on the box, then finding the work done by this net force. Additional Materials ReadingExplanation / Answer
Given,
m = 62 kg ; d = 66 m ; Fa = 234 N ; theta = 30 deg ; uk = 0.1
a)We know that
W = F d cos(theta)
W = 234 x 66 x cos30 = 1.34 x 10^4 J
Hence, W = 1.34 x 10^4 J
b)Wg = 0 J
c)Wn = 0 J
d)Wf = uk N d
N = mg + Fa sin(theta) = 62 x 9.81 + 234 x sin30 = 725.22 N
Wf = 0.1 x 725.22 x 66 = 4.79 x 10^3 J
Hence, Wf = - 4.79 x 10^3 J
e)Wnet = 1.34 x 10^4 - 4.79 x 10^3 = 8.61 x 10^3 J
Hence, Wnet = 8.6 x 10^3 J
f)Fnet = Fapp - Fric = Fa cos30 - uk N
Fnet = 234 x cos30 - 0.1 x 725.22 = 130.13 N
Wnet = Fnet d = 130.13 x 66 = 8.6 x 10^3 J
Hence, Wnet = 8.6 x 10^3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.