Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My I 10.42112 .5 points 1 Previous Answers SerCP07 (o) what is the megnitude of

ID: 2030086 • Letter: M

Question

My I 10.42112 .5 points 1 Previous Answers SerCP07 (o) what is the megnitude of the tangential acceleration of a bug on the rim of a 13.0-in.-diameter disk if the disk accelerates uniformly from rest to an angular speed of 75.0 rev/min in 3.10 s? 534 Your response differs from the correct answer by more then 100%, m/s2 b) When the disk is at es final speed, what is the magnitude of the tangential velocity of the bug? m's (c) One second after the bug starts from rest, what is the magnitude of its tangential acceleration 42 (d) one second after the bug starts from rest, what is the magnitude of its centripetal acceleration? 07 (e) One second after the bug starts from rest, what is its total acceleration? (Take the positive direction to be in the direction of motion.) magnitude 1148 direction 15 from the radially inward direction

Explanation / Answer

Given,

R = 13 in = 0.33 m => r = 0.165 m; w = 75 rev/min = 7.85 rad/s ; t = 3.1 s

We know from eqn in circular motion:

w = w0 + alpha t

alpha = (w - w0)/t = (7.85 - 0)/3.1 = 2.53 rad/s^2

Now the tangential acceleration is related to the angular acceleration as follows:

a = R alpha

a = 0.165 x 2.53 = 0.418 m/s^2

Hence, a = 0.418 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote