A wooden ball with a weight of 24.0 N hangs from a string tied to a spring scale
ID: 1788575 • Letter: A
Question
A wooden ball with a weight of 24.0 N hangs from a string tied to a spring scale. When the ball is at rest, exactly 50% submerged in water, the spring scale reads 5.00 N. For this problem, we will use a density of water of 1000 kg/m3, and we will use g 10.0 m/s2 (a) If the ball was only 20.0% submerged in water instead, what would the spring scale read? 16.4 (b) Determine the density of the ball 750 X kg/m3 (c) Determine the volume of the ball m3 Additional Materials a section 9-3: Archimedes' Principle Section 9-5: An Example Buoyancy Problem eBookExplanation / Answer
Buoyant force
In the first case
0.5V*dg = 24- 5 = 19 ---------------1
Vdg = 38 N
In the second case
0.2*Vdg = (24 – F)
0.2*38 = (24 – F)
F = 24-7.6 = 16.4N
Answer for a = 16.4N
==================
b)
V = 38/ (d g ),
d is density of water=1000 kg/m3 and hence density of the ball = (24/g) / ( 38/dg) =0.63d = 630 kg/m^3
===============
c )
v = 38 /(9800) = 0.0038 m^3
=============================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.