14.3 Problem 14.3 Part A An air-track glider is attached to a spring. The glider
ID: 1787831 • Letter: 1
Question
14.3 Problem 14.3 Part A An air-track glider is attached to a spring. The glider is pulled to the right and released from rest at t-0 s. It then oscillates with a period of 2.40 s and a maximum speed of 30.0 cm/s What is the amplitude of the oscillation? Express your answer with the appropriate units. 11.5 cm Submit Correct Significant Figures Feedback: Your answer 0.1146 m(-11.46 cm) was either rounded differently or used a different significant figures than required for this part. Part B What is the glider's position at t 0.300 s ? Express your answer with the appropriate units. Value m My Answers Give UpExplanation / Answer
w = 2 pi / T = 2 pi / 2.40 = 2.62 rad/s
v_max = A w
30 cm/s = A ( 2.62 rad/s)
A = 11.5 cm ........Ans
x = A cos(wt) = 11.5 cm cos(2.62 t)
t = 0.30 s . wt = 0.786 rad Or 45 deg
x = 11.5 cos(45 deg) = 8.13 cm ........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.