14.3 a) If the sound intensity level is 75 dB, what is the intensity in W/m2 ? b
ID: 1574941 • Letter: 1
Question
14.3 a) If the sound intensity level is 75 dB, what is the intensity in W/m2 ? b) If the sound intensity level is 135 dB, what is the intensity in W/m2 ?
14.4 The power output of a spherical source is 2.3 x 104 W. a) What is the intensity in W/m2 at a location 3 m from the source? b) What is the sound intensity level in decibels at a location 3 m from the source? c) What is the intensity in W/m2 at a location 20 m from the source? b) What is the sound intensity level in decibels at a location 20 m from the source?
Explanation / Answer
14.3
A.
Sound level intensity is given by:
SL = 10*log (I/I0)
I0 = 10^-12 W/m^2
Given that SL = 75 dB
75 = 10*log (I/I0)
log (I/I0) = 75/10
I/I0 = 10^7.5
I = 10^-12*10^7.5
I = 3.162*10^-5 W/m^2
B.
when SL 135 dB
I = 10^-12*10^13.5
I = 31.62 W/m^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.