14.) Your Firm, Inc. (YFI) is restricted to total capital spending of no more th
ID: 2783910 • Letter: 1
Question
14.) Your Firm, Inc. (YFI) is restricted to total capital spending of no more than $300,000 for the next fiscal year. YFI is considering four capital spending projects with the annual cash flows shown below Based on this information, what is the Profitability Index (P.I.) of each viable project? Based the best investment decision method available, which project or projects should YFI undertake and why? Project A Project B Project C Project D -203000 157500 120000 97500 $305,687 -375000 210000 225000 262500 $553,711 -450000 262500 300000 337500 -147000 CF 0 CF 1 CF 2 CF 3 PV of CF 1-3 93000 105000 75000 $220,125 $713.759 NPV of CFs P.IExplanation / Answer
Profitability index is calculated as follows=the total of pv of all future cash flows/cash outflows
Given the pv of future cash inflows and the cash outflows
If the PI is greater than 1 then the project can be accepted but PI is less than 1 then project should not be accepted
Similary NPV if NPV is greater than 0 can be accepted and if less than 0 then should not be accepted
Project A
NPV=discounted future cash inflows-cash outflows
=$305687-$203000=$102687
Since npv is positive project can be accepted
PI=$305687/$203000=1.5058
Simce PI is greater than 1 project should be accepted
Project B
Since the cost of the project is restricted to $300000 project B alone cannot be done hence it should be combined but the total capital spending restricted to $300000 and hence it cannot be processed
NPV=$553711-$300000=$253711
Since the cost of the project is restricted to $300000 it is to be considered
Since NPV of the project is positive the project should be accepted
PI=553711/300000=1.8457
Since the PI is greater than 1 the project should be accepted
Project C
NPV=$220125-$147000=$73125
Since NPV of the project is positive the project should be accpeted
PI=$220125/$147000=1.4974
Since PI is greater than 1 the project should be accpeted
Project D
Same as project B
NPV=$713759-$300000=$413759
Can be accepted
PI=$713759/$300000=2.379
If project A and project C are combined and assuming mutually inclusive then
NPV=$305687+$220125-$300000=$525812-$300000=$225812
PI=$525812/$300000=1.7527
Hence based on above if it is single project Project A to be accepted since it has higher NPV and PI over project C
If the projects are combined project A and Project C should be accepted based on assumption of mutually inclusive
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.