A solid disk rotates in the horizontal plane at an angular velocity of 0.047 rad
ID: 1787350 • Letter: A
Question
A solid disk rotates in the horizontal plane at an angular velocity of 0.047 rad/s with respect to an axis at its center. The moment of inertia of the disk is 0.060 kg · m2. From above, a small object of mass m = 0.25 kg is dropped straight down onto this rotating disk at a distance of 0.30 m from the axis. The small object is considered as a particle rotating around the center of the disk. Use the conservation of angular momentum (Li = Lf) to
a) Determine the total moment of inertia of the system disk-object after you drop the object.
b) What is the new angular velocity of the disk with the object on it?
Explanation / Answer
w1 = 0.047 rad/s
I1 = 0.060 kg m^2
(A) I2 = I1 + (0.25 x 0.30^2)
= 0.060 + 0.0225
= 0.0825 kg m^2
(B) Li = Lf
0.060 x 0.047 = 0.0825 wf
wf = 0.034 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.