A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a
ID: 1997685 • Letter: A
Question
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 6.65 cm and inner radius Rb = 4.65 cm . (Figure 1) The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 2.05 A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.50 cm from the axis of the conducting tube?
What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.50 cm from the axis of the conducting tube? Recall that ?0=4?×10?7 T?m/A.
Explanation / Answer
Here ,
Ra = 6.65 cm
Rb = 4.65 cm
I = 2.05 A
r = 5.5 cm
let the magnetic field is B
Using Amphere's circuital law
B * 2pi * r = u0 * I * (r^2 - Ra^2)/(Rb^2 - Ra^2)
B * 2pi * 0.055 = 4pi *10^-7 * 2.05 * (5.5^2 - 4.65^2)/(6.65^2 - 4.65^2)
solving for B
B = 2.85 *10^-6 T
the magnetic field is 2.85 *10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.