A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a
ID: 1323800 • Letter: A
Question
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.25cm and inner radius Rb = 4.55cm The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 1.45A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.29cm from the axis of the conducting tube?
What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.29cm from the axis of the conducting tube? Recall that ?0=4?10?7 T?m/A.
Express your answer numerically in teslas.
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.25cm and inner radius Rb = 4.55cm The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 1.45A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.29cm from the axis of the conducting tube? What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.29cm from the axis of the conducting tube? Recall that ?0=4? 10?7 T?m/A. Express your answer numerically in teslas.Explanation / Answer
Note that
B = [uo I] / [2 pi R]
where I is the current enclosed by the Gaussian cylinder with radius R = 5.29 cm.
We know it encloses the whole of the inner conductor.
However, this only encloses some part of the outer conductor.
Here, the cross section area of the outer conductor is A = pi(Rb^2 - Ra^2). Thus, the total cross section area of the outer cylinder is
A = 100.0911419 cm^2
Also, the area encloses is A_enc = pi(R^2 -Ra^2). Thus,
A_enc = 22.87582107 cm^2
Thus, the fractional part enclosed is
%enclosed = 0.228549906
Thus, the current of the outer conductor enclosed is only
I_enc = 1.45(0.22855) = 0.331397363 A
Thus, the net current enclosed is, as the inner and outer conductors have opposite currents, is
I_enctotal = 1.45 - 0.3314 A = 1.118602637 A
Thus, the magnetic field is
B = [uo I]/[2 pi R] = 4.23E-06 T [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.