A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a
ID: 1373483 • Letter: A
Question
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.55cm and inner radius Rb = 3.95cm . (Figure 1) The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 2.15A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.90cm from the axis of the conducting tube?
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.55cm and inner radius Rb = 3.95cm . (Figure 1) The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 2.15A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.90cm from the axis of the conducting tube?Explanation / Answer
Current density(J) is the current(I) per area(A).
So J=I/A, however your A is the area of the circle. So we use the equation pi*r^2=A
J=I/pi(r^2)
Its in cm so I will change it just by dividing by a hundred.
1) The inner wire has a radius of 5.9/100, so J=2.15/(pi*(5.9/100)^2 =196.60
2) For the outer shell is J=2.15/(pi*[(3.95/100)^2-(7.55/100)^2]) = -2.79*10^-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.