Two forces, Fand F2, act on the 7.00-kg block shown in the drawing. The coeffici
ID: 1783966 • Letter: T
Question
Two forces, Fand F2, act on the 7.00-kg block shown in the drawing. The coefficient of kinetic friction ,-0.250. The magnitudes of the forces are F,-525 N and F2 = 33.0 N. The object moves to the east over a displacement s 5.00 m. Don't forget to include the weight (w), the normal force (Fx) and the kinetic friction (fi) a) Draw the free-body diagram of the system b) Determine the Net Work (total work) done over the displacement s. c) If the object started from rest, what is the final speed at the end of the displacement s. (tip: get the net force along to get F then fk k. F) 70.0 7.00Explanation / Answer
Resolving force F1 towards horizontal, F1h= F1 cos(70) =525 cos(70)= 179.56 N
F1v = 525 sin(70) = 493.34 N
So net vertical force = F1v + W = Normal
N = 493.34+ 7*9.81 = 562 N
Friction = muk* N = 0.25*562 = 140.5 N
Net horizontal force towards East , Fh= 179.56-140.5-33= 6.06 N
Net work = Fh*s = 6.06*5 = 30.3 J ( ans)
0.5 mv^2 = 30.3 J
v= 2.94 m/sec (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.