Two forces are acting on a 0.150-kg hockey puck as it slides along the ice. The
ID: 1422576 • Letter: T
Question
Two forces are acting on a 0.150-kg hockey puck as it slides along the ice. The first force has a magnitude of 0.405 N and points 35.0° north of east. The second force has a magnitude of 0.605 N and points 55.0° north of east. If these are the only two forces acting on the puck, what will be the magnitude and direction of the puck's acceleration? Enter the direction as an angle measured in degrees counterclockwise from due east. A) Magnitude of acceleration = _____ m/s2 B) Direction of acceleration = ____ degrees
Explanation / Answer
Fx = 0.405 * cos(35.0) + 0.605 * cos(55.0) N
Fx = 0.679 N
Fy = 0.405 * sin(35.0) + 0.605 * sin(55.0) N
Fy = 0.728 N
ax = Fx/m
ax = 0.679/0.150
ax = 4.53 m/s^2
ay = Fy/m
ay = 0.728/0.150
ay = 4.85 m/s^2
Net Magnitude of Acceleration, a = sqrt(ax^2 + ay^2)
a = sqrt(4.53^2 + 4.85^2)
a = 6.64 m/s^2
Direction = tan^-1(4.85/4.53)
Direction = 47.0o Counterclockwise from due east.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.