Two forces are acting on an object. The first force has magnitude F 1 =33.4 N an
ID: 1884524 • Letter: T
Question
Two forces are acting on an object. The first force has magnitude F1=33.4 N and is pointing at an angle of 1=23.8 clockwise from the positive y axis. The second force has magnitude F2=46.1 N and is pointing at an angle of 2=28.8 counterclockwise from the negative x axis.
What is the magnitude of the equilibrant?
(WRONG ANSWERS 33.4 N, -24.37 N, -67.18 N, -67.18 deg, 59.24 deg, 59.24 N)
What is the angle the equilibrant makes with the x axis? You can use either degrees (enter unit as deg) or radians (enter unit as rad) in the range from 0 to 360 deg (or 0 to 2 rad).
(WRONG ANSWERS 23.8 deg, 292 deg, 292.82 deg, 117 deg)
Explanation / Answer
There was calculation error in previous solution, plz refer this
===========
F1= 33.4*( cos 23.8j + sin 23.8 i)= 30.56 j + 13.48 i
F2= 46.1( cos(180-28.8) i + sin (190-28.8) j)= - 40.4 i - 22.21 j
Net force
F= (-40.4+13.48)i +(30.56-22.21)j= - 26.92 i + 8.35 j
e)
Magnitude= sqrt( 26.92^2+ 8.35^2)= 28.185 N
f) x= 180- arctan (8.35/26.92)= 162.77 degrees . Ccw from +x axis
==========
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.