A 5.80-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of
ID: 1783372 • Letter: A
Question
A 5.80-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of vi8.20 m/s (see figure below). The block comes to rest after traveling d 3.00 m along the plane, which is inclined at an angle of = 30.0° to the horizontal (a) For this motion, determine the change in the block's kinetic energy. (b) For this motion, determine the change in potential energy of the block-Earth system (c) Determine the friction force exerted on the block (assumed to be constant) (d) What is the coefficient of kinetic friction?Explanation / Answer
(A) change in KE = 5.80 ( 0^2 - 8.20^2) /2
= - 195 J
(b) change in gPE = m g d sin30 = 85.26 J
(C) applying work-energy theorem,
Work done by gravity + work done by friction = change in KE
- 85.26 - (3f) = - 195
f = 36.6 N
(d) N = m g cos30 = 49.22
u = f / N = 0.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.