A 5.4-kg object on a frictionless horizontal surface is attached to one end of a
ID: 1290086 • Letter: A
Question
A 5.4-kg object on a frictionless horizontal surface is attached to one end of a horizontal spring that has a force constantk = 768 N/m. The spring is stretched 8.8 cm from equilibrium and released.
1)
(a) What is the frequency of the motion?
Hz
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
(b) What is the period of the motion?
s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
(c) What is the amplitude of the motion?
cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
(d) What is the maximum speed of the motion?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
5)
(e) What is the maximum acceleration of the motion?
m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
6)
(f) When does the object first reach its equilibrium position?
s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
7)
(h) What is its acceleration at this time?
m/s2
Explanation / Answer
a)
frequency
f=(1/2pi)*sqrt[K/m]=(1/2pi)*sqr[768/5.4]
f=1.9Hz
b)
T=1/1.9 =0.527 s
c)
A=8.8 cm
d)
W=sqrt[K/m]=sqrt[768/5.4]=11.9 rad/s
Vmax=AW=0.088*11.9
Vmax=1.05 m/s
e)
amax=AW2=0.088*11.92
amax=12.5 m/s2
f)
X=ACos(Wt)
Wt=Cos-1(0)=pi/2
since W=2pif
t=pi/4pi*f = 1/4f =T/4 =0.527/4
t=0.132 s
h)
a=0 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.