A 5.80 kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring wi
ID: 1478944 • Letter: A
Question
A 5.80 kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring with spring constant 900 N/m. The object is displaced from equilibrium 50.0 cm horizontally (in the + direction) and given an initial velocity of 10.9 m/s back toward the equilibrium point at t=0 s.
(a) What is the frequency of the motion?
1.983 Hz
(b) What is the initial potential energy of the block-spring system?
112.5 J
(c) What is the initial kinetic energy?
344.5J
(d) What is the amplitude of the oscillation?
1.001m
(e) Write down the equation: Please fill in the numerical values for A, and below, in SI units. Use a positive value.
x(t) =1.001 · cos(12.457 · t + 1.0478 )
(f) What is the smallest possible NEGATIVE phase angle that could be used to describe this motion?
= ???? rad
Explanation / Answer
f)
x(t) =1.001 · cos(12.457 · t + 1.0478 )
This equation will hold true for all angle with increment of 2*pi
That is x(t) =1.001 · cos(12.457 · t + 1.0478 +2n*pi), where n is any integer
So for smallest phase angle we can take n = -1
=> x(t) =1.001 · cos(12.457 · t - 5.2353)
So the smallest possible NEGATIVE phase angle that could be used to describe this motion = - 5.2353 radians
[ I am assuming you need the answer for part f only as you have made it bold and put question mark on it. In case you need help with the other parts too please leave a message in the comment, I will update the solution then to include other parts. I am also assuming that the answer of part e is correct as that is needed to solve part f. ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.