A 5.3m wire with a mass of 82g is attached to the mastof a sailboat. If the wire
ID: 1729878 • Letter: A
Question
A 5.3m wire with a mass of 82g is attached to the mastof a sailboat. If the wire is given a "thunk" at one end, it takes0.085s for the resulting wave to reach the other end.(a) What is the tension in the wire?______N (b) Would the tension found in part a would be larger orsmaller if the mass of the wire is greater than 82g? (c) Calculate the tension for a 93g wire______N A 5.3m wire with a mass of 82g is attached to the mastof a sailboat. If the wire is given a "thunk" at one end, it takes0.085s for the resulting wave to reach the other end.
(a) What is the tension in the wire?______N (b) Would the tension found in part a would be larger orsmaller if the mass of the wire is greater than 82g? (c) Calculate the tension for a 93g wire______N
Explanation / Answer
Length of the string, L = 5.3 m Time, t = 0.085 s (a) Mass, M = 82 g = 0.082 kg Linear density, = M / L = 0.082 / 5.3 = 0.0155 kg/m Velocity, V = L / t = 5.3 / 0.082 = 64.63 m/s Velocity, V = ( T / ) Tension, T = V 2 = 64.63 2 * 0.0155 = 64.74 N (b) Tension, T = V 2 = V2 ( M / L ) Tension, T is directly proportional to the massof the string for the given length of the wire and velocity. T M Hence, Tension become larger with increase inmass. (c) Mass, M = 93 g = 0.093 kg Tension, T = V 2 ( M / L ) = 64.63 2 * 0.093 / 5.3 = 73.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.