A steel wire is used to lift heavy object. The cable has a diameter of <5.25+ A>
ID: 1781369 • Letter: A
Question
A steel wire is used to lift heavy object. The cable has a diameter of <5.25+ A> mm and an initial length of <24.5 +B> m. If the cable stretches 2.50mm, what is the mass of the heavy object? Use 20.0 x10^10 Pa for Young's modulus for steel. Give your answer in kg and with 3 significant figures. A=9, B=9 A steel wire is used to lift heavy object. The cable has a diameter of <5.25+ A> mm and an initial length of <24.5 +B> m. If the cable stretches 2.50mm, what is the mass of the heavy object? Use 20.0 x10^10 Pa for Young's modulus for steel. Give your answer in kg and with 3 significant figures. A=9, B=9Explanation / Answer
Diameter = D = 5.25 + 9 = 14.25 mm
Length = L = 24.5 + 9 = 33.5 m
x = 2.5 mm
Young's modulus for steel = Y = 20*10^10 Pa
Now
20*10^10 = (9.8*Mass*33.5)/(0.0025*pi*(0.007125)^2)
solving for mass
Mass = 242.9 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.