A steel container with a volume of 500.0 mL is evacuated, and 25.0 g of CaCO3 is
ID: 634121 • Letter: A
Question
A steel container with a volume of 500.0 mL is evacuated, and 25.0 g of CaCO3 is added. The Container and contents are then heated to 1500 K, cuasing the CaCO3 to decomposed completely, according to the equation CaCO3(s)-->CaO(s) + CO2(g): (a) Using the ideal gas law and ignoring the volume of any solids remaining in the container, calculate the pressure inside the container at 1500 K. (b)Now make a more accurate calculation of the pressure inside the container. Take into account the volume of solid CaCO (density =3.34g/mL) in the containee, and use thed van der Waals equation for CO2(g) are: a=3.59(L^2.atm)/mol^2, and b=0.0427L/mol.
Explanation / Answer
pv=nrt ,p=nrt/v
25 gm =0.25 mole
t=1500
v=500
p=1526.25 pa
density =3.34 volume
25/3.34=7.48
remaining volume =500-7.48 ml=492.52
p=6330.2 pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.