A steel wire of length 2.05m with circular cross section must stretch no more th
ID: 2094650 • Letter: A
Question
A steel wire of length 2.05m with circular cross section must stretch no more than 0.230cm when a tensile (stretching) force of 440N is applied to each end of the wire. What minimum diameter is required for the wire, in mm? Take Young's modulus for steel to be Y = 2.00 A steel wire of length 2.05m with circular cross section must stretch no more than 0.230cm when a tensile (stretching) force of 440N is applied to each end of the wire. What minimum diameter is required for the wire, in mm? Take Young's modulus for steel to be Y = 2.00Explanation / Answer
F/A = E dL/L
dL=0.23cm and L=2.05m F=440N andY = 2.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.