A 32.0-kg girl stands on a 10.0-kg wagon holding two 12.5-kg weights. She throws
ID: 1781168 • Letter: A
Question
A 32.0-kg girl stands on a 10.0-kg wagon holding two 12.5-kg weights. She throws the weights horizontally off the back of the wagon at a speed of 9.5 m/s relative to herself . Assuming that the wagon was at rest initially, what is the speed of the girl relative to the ground after she throws both weights at the same time? Assuming that the wagon was at rest initially, what is the speed relative to the ground with which the girl will move after she throws the weights one at a time, each with a speed of 9.5 m/s relative to herself?
Explanation / Answer
using law of conservation of momentum
momentum before hitting = momentum after hitting
(mb*u1)+(mg*u2) = (mb*v1)+(mg*v2)
(mb*0)+(480*40) = (76*v1)+(mg*v2)
76*v1 = (480*40)-(m*g*v2) = = 0.046*(480*40)
v1 = 0.046*480*40/76 = 11.62 m/sec
using law of conservation of momentum
momentum of the sytem before throwing = momentum of the sytem after throwing
(mg+mw)*v = (2m*v1)
v = (2*m*v1)/(mg+mw) = (2*12.5*9.5)/(32+10) = 5.65 m/sec
-----------------------------------------------------------
when she throws one at a time
v = (m*v1)/(mg+m+mw) = (12.5*9.5)/(32+10+12.5) = 2.17 m/sec
after throwing second ball also
(mg+mw+m)*v = (mg+mw)*v'-(m*v1)
(32+10+12.5)*2.17 = (32+10)*v'-(12.5*9.5)
v' = 5.64 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.