A 32.5 kg box initially at rest is pushed 4.50 m along a rough, horizontal floor
ID: 1466676 • Letter: A
Question
A 32.5 kg box initially at rest is pushed 4.50 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 135 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following.
(a) the work done by the applied force J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction J
(c) the work done by the normal force J
(d) the work done by the gravitational force J
(e) the change in kinetic energy of the box J
(f) the final speed of the box m/s
Explanation / Answer
a) work done is calculated as follows:
W = fd = 135 N x 4.50 m = 607.5 J
b) work done by friction is calculated as follows:
W = ukmgd = 0.3*32.5*9.8*4.50 = 429.975 J = 430 J
c) work done by the normal force is zero because force and displacement are perpendicular to each other.
d) work done by the gravitational force is zero because force and displacement are perpendicular to each other.
e) The change in kinetic energy is,
KE = [F - ukmg] = (135 -0.3*32.5*9.8 )x 4.50 = 177.525 J
f) the final speed of the box is,
v = Sqrt[2KE/m] = Sqrt [2 x177.525 /32.5] = 3.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.