The figure shows an arrangement of two -4.5 nC charges, each separated by 5.0 mm
ID: 1777969 • Letter: T
Question
The figure shows an arrangement of two -4.5 nC charges, each separated by 5.0 mm from a proton. If the two negative charges are held fixed at their locations and the proton is given an initial velocity v as shown in the figure, what is the minimum initial speed v that the proton needs to totally escape from the negative charges?
neeative charges are beld fixod a heir koadions and the proton is given an initial velocity v as shown in the figure, what is the misimum initial speedthat t proton needs to totally esape from the segative chags? 14-10Explanation / Answer
Initial potential energy of the system
= potential energy of two -4.5 nC charge with proton
= 2 x k x (-4.5 x 10-9) x 1.6 x 10-19 / 5 x 10-3
= 2 x 9 x 109 x (-4.5 x 10-9) x 1.6 x 10-19 / 5 x 10-3
= 25.92 x 10-16 j
Now if V is the speed of the proton, then kinetic energy of the proton = 1/2 x m x V2
In order to escape the kinetic energy should be more than or equal to potential energy of the system
1/2 x m x V2 = 25.92 x 10-16 j
so, 1/2 x 1.672 x 10-27 x V2 = 25.92 x 10-16
so, v= speed of the proton = 1.76 x 106 m/s
so answer is option a.
all the best in the course work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.