The figure shows an arrangement of four charged particles, with angle Theta = 40
ID: 1571592 • Letter: T
Question
The figure shows an arrangement of four charged particles, with angle Theta = 40.0 Degree and distance d - 2.00 cm. Particle 2 has charge q_2 = 6.40 Times 10^-19 C; particles 3 and 4 have charges q_3 = q_4 = -1.60 Times 10^-19 C. (a) What is the distance D between the origin and particle 2 if the net electrostatic force on particle 1 due to the other particles is zero? (b) If particles 3 and 4 were moved closer to the x axis but maintained their symmetry about that axis, would the required value of D be greater than, less than, or the same as in part (a)?Explanation / Answer
a) Here, 2 * 8.98 * 109 * 10-38 * 1.6 * 1.6 * cos40/0.022 = 8.98 * 109 * 10-38 * 1.6 * 6.4/(D)2
=> D = 0.03231 m
= 3.231 cm
Thus, distance D between particle 2 and origin = 3.231 cm
b) Required value of D will be greater than part a) .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.