A 1500-k ne engine 1 car accelerates from 0 to 27 m/s in 8.0 s. What is the aver
ID: 1776133 • Letter: A
Question
A 1500-k ne engine 1 car accelerates from 0 to 27 m/s in 8.0 s. What is the average power 30 points) consider a block on a table. This block is pushed by a spring attached to the wall., s across the table, and then falls to the ground. The block has a mass spring constant is 560 Nrm, and the spring is initi slides a distance d-0.65 m across the table of height h 0.85 friction between the block and the table is ,-0.0 ie, no frictional force did consume the kinetic energy. What velocity (magnitude and the angle) will the block have when it lands on the floor if we don't count friction? (Velocity ally compressed by 0.110 m. The block 0 m. The coefficient of kinetic any work to including magnitude and the angle 8)?Explanation / Answer
Energy stored in spring = 0.5*560*0.112=3.388 joule
Kinetic energy imparted to object = 3.388 Joule
horizontal velocity imparted to object = sqrt(3.388*2/1.55)=2.1 m/s
h=0.85 m
time required to fall 0.85m = sqrt(2*0.85/9.8)=0.416 second
vertical velocity of object just before hitting the ground = 0.416*9.8=4.08 m/s
horizontal velocity of object just before hitting the ground = 2.1 m/s
Magnitude velocity = sqrt(4.082+2.12)=4.59 m/s
Angle it makes with the horizontal = tan-1(4.08/2.1)=62.76o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.