A 150 g particle in a semi-spherical bowl of radius 0.8 m is released from rest
ID: 2115941 • Letter: A
Question
A 150 g particle in a semi-spherical bowl of radius 0.8 m is released from rest at point A at the level of the center of the bowl, and the surface of the bowl is rough. The speed of the particle at B is 2.9 m/s. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2
What is its kinetic energy at B? Answer in units of J
What is the magnitude of the energy lost due to friction as the particle moves from A to B?
If you could give an in depth answer. I need to be able to understand and reporduce the work.
Answer in units of J
Explanation / Answer
K.E at B=1/2 mv^2=0.63075 J
Energy lost =initial energy-final enegy
initial energy=mgR
final energy=1/2 mv^2
==> Energy lost =mgR-1/2 mv^2=0.15*9.8*0.8-0.63075=0.54525 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.