A 15.0-kg block rests on a horizontal table and is attached to one end of a mass
ID: 1565089 • Letter: A
Question
A 15.0-kg block rests on a horizontal table and is attached to one end of a massless, horizontal spring. By pulling horizontally on the other end of the spring, someone causes the block to accelerate uniformly and reach a speed of 5.00 m/s in 0.350 s. In the process, the spring is stretched by 0.230 m. The block is then pulled at a constant speed of 5.00 m/s, during which time the spring is stretched by only 0.0500 m
. (a) Find the spring constant of the spring. N/m
(b) Find the coefficient of kinetic friction between the block and the table.
Explanation / Answer
a = 5.00 m/s / 0.35s = 14.29 m/s^2
So the net accelerating force on the block is
fa = m*a = 15 * 14.29 N = 214.3 N
The friction force ff also stretches the spring at the other end and is the ONLY stretching force at constant speed:
so ff = 0.0500m * k
(a) So the total stretching force is
fa + ff = 214.3 + 0.05*k = k*x = 0.23*k
so k = 214.3 / (0.23 - 0.05) N/m = 1190.5N/m
(b) ff = k*m*g = 0.05 * 1190.5N = 59.2N
so the coeff of kinetic friction is
k = 59.2/ (15*9.8) = 0.405
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.