Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 15-loop circular coil 22 cm in diameter lies in the x y plane. The current in

ID: 2301945 • Letter: A

Question

A 15-loop circular coil 22 cm in diameter lies in the xy plane. The current in each loop of the coil is 7.6 A clockwise, and an external magnetic field B? =(0.55i^+0.60j^?0.65k^)T passes through the coil.

1- Determine the x, y, and z projections of the magnetic moment of the coil, ?? .

Express your answers using two significant figures separated by commas.

?x,?y,muz

2- Determine the x, y, and z projections of the torque on the coil due to the external magnetic field.

Express your answers using two significant figures separated by commas.

3-

Determine the potential energy U of the coil in the field (take U =0 at ? = ?/2).

Express your answer to two significant figures and include the appropriate unit

Explanation / Answer

1)
magnetic moment mu =N*i*A = 15*7.6*pi*r^2 = 15*7.6*3.142*(0.11)^2 = 4.34 amp-m^2....it is along Z-axis...
mu_Z = 4.34 amp-m^2
mu_x = 0 and mu_y = 0...

2) T = Tx i +Ty j + Tz k = mu X B....= -(4.34(0.6) i - (-0.55*4.34) j + o k..

comparing on both sides...

Tx = -2.604 N.m...Ty = 2.387 N.m...Tz = 0 N.m..

3) potential energy U = mu*B*cos(theta) ...

mu_Z = 4.34 and
U = 4.34*0.65 = 2.821 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote