A 150 kg steel rod in a building under construction supports a load of 6050 kg.
ID: 2055676 • Letter: A
Question
A 150 kg steel rod in a building under construction supports a load of 6050 kg. During the day, the rod's temperature increases from 22 degree celsius to 47 degree celsius. This temperature increase causes the rod to thermally expand and raise the laod 5.5 mm.a. Find the energy transferred as heat to or from the rod.(Hint: Assume the specific heat capacity of steel is the same as for iron.)
b. Find the work done in this process. Is work done on or by the rod?
c. How great if the change in the rod's internal energy? Does the rod's internal energy increase or decrease?
Explanation / Answer
**Total mass= mass of chain + mass of load = 150 kg + 6050 kg =6200kg We know that theforce of gravity is acting on it:Downward: Therefore = 6200kg * (-9.8m/s²)=-60760N. **The reaction force by the chain will be +60760N which becomes or force. angle between load and chain is zero (0) **Distance covered is 5.5mm = 0.0055m Work = Force * distance * cos(theta) Work = 60760 N * 0.0055m*cos(0) Work = 334.18 J -----------this is your answer. Source(s): Physics Major 1 year ago
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.