5. A large cylindrical water tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supporte
ID: 1775120 • Letter: 5
Question
5. A large cylindrical water tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported with its base 8.75 m above the ground by a stand as shown in the figure. The water level in the tank is 10.6 m deep, and the density of the water in the tank is 1.00 g/em. A very small hole is formed at the base of the vertical wall of the tank, and water is squirting out of this hole horizontally. When this water hits the ground, how far (AX) has it traveled horizontally from the hole, assuming no air resistance? (20 points) Answer: 19.3m 13.5m 10.6 m toleExplanation / Answer
Answer:-
H= height of bottom of the hole
h=height of water above the hole
Pressure at the bottom:
P=pgh
Velocity of water:
pv^2/2=P=pgh
v^2=2gh
Time in free fall:
gt^2/2=H
t^2=2H/g
Horizontal distance traveled by water jet:
a=vt
a^2=v^2t^2
a^2=(2gh)(2H/g)=4Hh
H=19.35m-10.6m=8.75m
h=10.6
a^2=4(8.75m)(10.6m)
a=19.3m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.