A wheel is mounted on frictionless bearings on a horizontal shaft through its ce
ID: 1774821 • Letter: A
Question
A wheel is mounted on frictionless bearings on a horizontal shaft through its center. The moment of inertia of the wheel is 4.0 kg-m2, and its radius is 0.50 meters. A cord is wrapped around the rim of the wheel, and a steady pull of 40 N is exerted on the cord, as shown below (a) What is the angular acceleration of the wheel? (b) Show that the work done in unwinding 5.0 meters of cord equals the gain in kinetic energy of the wheel up to that point. (c) If a mass having a weight W-40N hangs from the cord, as shown below, compute the angular acceleration of the wheel. (d) Why is the answer to part (c) not the same as in part (a)?Explanation / Answer
(A) r F = I alpha
0.50 x 40 = (4) alpha
alpha = 5 rad/s^2
(B) Work done = F.d = 40 x 5 = 200 J
wf^2 - w0^2 = 2 alpha theta
w^2 - 0 = 2 (5)(5/0.5)
w^2 = 100
KE = I w^2 / 2 = 4 x 100/2 = 200 J
(C) W - T = m a
40 - T = 4 a
and 0.5 T = 4(a/0.5)
T = 16 a
a = 2 m/s^2
alpha = a / r = 4 rad/s^2
(D) Now work done will be same but Kinetic energy will divide into kE of mass and KE of pulley.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.