A wheel is mounted on a stationary axle which we can assume frictionless. As a r
ID: 2116044 • Letter: A
Question
A wheel is mounted on a stationary axle which we can assume frictionless. As a result, the
wheel can turn freely but cannot translate. The wheel can be described as two concentric rings
of masses 1 kg and 0.5 kg and radii 50 cm and 85 cm. You wrap a string of negligible mass
around the outer ring and pull on it, increasing the angular speed of the wheel from 0 to 8
revolutions per second. Determine: a) How much work is done by you on the pulling; b) If your
hand has moved 3 meters (that is the amount of string that you unwrap in the pulling), how
much is the pulling force?.
Explanation / Answer
I = 1*0.5^2 + 0.5*0.85^2 = 0.61125 kg m^2 ;
Energy = 1/2*I*w^2 = 772.2 J
a) 772.2 J
b)F*3 = 772.2
F =257.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.