A wooden box slides down on a rough inclined plane. The angle of the incline is
ID: 1774186 • Letter: A
Question
A wooden box slides down on a rough inclined plane. The angle of the incline is 30° above the horizontal. The weight of the object is 30 N. The velocity of the box is constant. Refer to the figure for problem1 1) What is the acceleration of the box? 2) 3) What is the magnitude of the kinetic friction force? 4) What is the coefficient of kinetic friction? 5) What is the net (total) work done on the box? a) 9.8 m/s2 What is the magnitude of the normal force? a) 30 N b) 0 m/s2 b) 15 N b) 20 N b) 0.3 b) 60 J 4.9 m/s c) 26 N c) 26 N d) 19.6 m/s d) 20 N d) 30 N a) 15 N c) 85 JExplanation / Answer
here,
weight , W = 30 N
theta = 30 degree
a)
as it is moving with constant velocity
the accelration of the box is b) 0 m/s^2
b)
the magnitude of the normal force , N = W * cos(theta)
N = 30 * cos(30) = 26 N
c)
the magnitude of kinetic friction force , fk = the gravitational foce
fk = m * g * sin(theta)
fk = 15 N
d)
let the coefficient of kinetic friction be uk
uk * N = fk
uk * 26 = 15
uk = 0.6
e)
as the accelration is zero
the net force is zero
so the work done is also zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.