A wooden block with mass 2.00kg is placed against a compressed spring at the bot
ID: 1311874 • Letter: A
Question
A wooden block with mass 2.00kg is placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 30.0? (point A). When the spring is released, it projects the block up the incline. At point B, a distance of 5.45m up the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 5.00m/s and is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is ?k = 0.55. The mass of the spring is negligible.
Part A
Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.
Take free fall acceleration to be 9.80m/s2 .
JExplanation / Answer
friction force=2*sin 30*9.8=9.8
for this we will conserve the energy
KE+PE(spring +box) at A=KE+PE(spring +box) at B +work don by friction
taking the hz at a to be datum
0+PE(spring) +0= .5*2*5^2 + 0 + 2*9.8*5.45*sin 30 + 2*sin 30*9.8*5.45
PE(spring)=25+53.41+53.41
=131.82 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.