Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wooden block of mass M = 0.170 kg is placed on a wooden inclined board 0.930 m

ID: 3897206 • Letter: A

Question

A wooden block of mass M = 0.170 kg is placed on a wooden inclined board 0.930 m long and raised to a height h1 = 0.050 m at the lower end and h2 = 0.080 m at the upper end (as shown below). The wooden block is connected to a hanging mass m through a frictionless pulley with negligible mass. There is friction between the wooden block and board. The system is initially at rest with m at y = 0.870 m, and gradually increased. When m = 0.073 kg, the block is pulled up the incline as m falls towards the floor. (a) Draw the FBD of the block on the plane. Calculate (b) the speed of m just before it strikes the floor; (c) the coefficient of static friction between the block and the board; (d) the change in the potential energy of the block; (d) work done on the block by gravity; (e) work done on the block by the normal force; (f) work done on the block by frictional force.

Explanation / Answer

maximum height of the wedge is h2 = 0.08m... how come mass m can be at a height of 0.87m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote