A wooden block of mass m = 9 kg starts from rest on an inclined plane sloped at
ID: 2272164 • Letter: A
Question
A wooden block of mass m = 9 kg starts from rest on an inclined plane sloped at an angle ? from the horizontal. The block is originally located 5m from the bottom of the plane.
If the block, undergoing constant acceleration down the ramp, slides to the bottom in t = 2 s, and ? = 30
A wooden block of mass m = 9 kg starts from rest on an inclined plane sloped at an angle ? from the horizontal. The block is originally located 5m from the bottom of the plane. If the block, undergoing constant acceleration down the ramp, slides to the bottom in t = 2 s, and ? = 30 degree, what is the magnitude of the kinetic frictional force on the block?Explanation / Answer
a = g - mue*g*sin(30) --(1)
s = 0.5*a*t^2
==> a = 2*s/t^2 = 2*5/2^2 = 2.5 m/s^2
from equation 1
2.5 = 9.8 - mue*9.8*sin(30)
==> mue = (9.8-2.5)/(9.8*sin(30)) = 1.4898
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.