2425- Fall7-BROOKS Activities and Due Dates Chapter 9: Linear Momentum and Colli
ID: 1772155 • Letter: 2
Question
2425- Fall7-BROOKS Activities and Due Dates Chapter 9: Linear Momentum and Collisions 7/2017 11:00 PM A 154/100 10/4/2017 05:18 PM Calculator Periodic Table Print 5 of 13 Sapling Learning Map A 0.250-kg lump of dlay is dropped from a height of 1.75 m onto the floor. It sticks to the floor and does not bounce What is the magnitude of the impulse J imparted to the clay by the floor during the impact? Number kg m/s The force exerted by the floor on the clay is plotted as a function of time in the figure to the right. What must have been the maximum force Fmax exerted by the floor on the clay? Number 9.5 ms Previous Check Answer O Next Ex ntExplanation / Answer
Given,
m = 0.25 kg ; h = 1.75 m ;
We know that the impulse is rate of change of momentum.
velocity while its hits,
v = sqrt (2 g h) [from conservation of energy]
v = sqrt(2 x 9.8 x 1.75) = 5.86 m/s
momentum = mv = 0.25 x 5.86 = 1.47 kg-m/s
Hence, J = 1.47 kg-m/s
We know that,
J = F(max) t = m v
Fmax = mv/t
Fmax = 1.47/9.5 x 10^-3 = 150 N
Hence, Fmax = 150 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.