24.05 A concave spherical mirror has a radius of curvature of 15.0 cm. A) Calcul
ID: 2100973 • Letter: 2
Question
24.05 A concave spherical mirror has a radius of curvature of 15.0 cm.
A) Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 30.0 cm
B) Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 15.0 cm
C) Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.75 cm
D) Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 m.
Explanation / Answer
Mirror formula
1/f= 1/v + 1/u
f=-R/2=-15/2=-7.5 cm [it is negative because f is left side of mirror]
u= -30cm [it is negative because object is left side of mirror]
1/v= 1/f -1/u =-1/7.5 - 1/(-30)
v= -10 image is real
[negative sign show that image is left side of mirror]
similarly
b)v=-15cm image is real
c)v=-7.5 cm image is virtual
d) v= -30cm
image is real
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.