A loop with 1250 turns is inside a uniform magnetic field B = 0.64T and the widt
ID: 1769073 • Letter: A
Question
A loop with 1250 turns is inside a uniform magnetic field B = 0.64T and the width of the loop a = 40cm and the length of the loop b = 50cm. when a DC current I = 7.5A is loaded into the loop, how much torque is generated by the loop? Which direction?
A loop with 1250 turns is inside a uniform magnetic field B = 0.64T and the width of the loop a = 40cm and the length of the loop b = 50cm. when a DC current I = 7.5A is loaded into the loop, how much torque is generated by the loop? Which direction? A loop with 1250 turns is inside a uniform magnetic field B = 0.64T and the width of the loop a = 40cm and the length of the loop b = 50cm. when a DC current I = 7.5A is loaded into the loop, how much torque is generated by the loop? Which direction?Explanation / Answer
magnetic dipole moment of a loop = N I A
= 1250 * 7.5 * (0.4 * 0.5)
= 1875 A m2
T = M * B * sin theta = 1875 * 0.64 * sin 90
T = 1200 Nm
Direction is perpendicular to both
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.