A loop of diameter d = 10 cm, carrying a current I = 0.2 A is placed inside a ma
ID: 1441830 • Letter: A
Question
A loop of diameter d = 10 cm, carrying a current I = 0.2 A is placed inside a magnetic field = 0.3 T . The normal to the loop is parallel to a unit vector Calculate the magnitude of the torque on the loo
a)
0
2.8 × 10-4 Nm
4.7 × 10-4 Nm
0.6 × 10-4 Nm
1.2 × 10-4 Nm
In order to receive full credit for completing the problem, " you must show all work in detail." Please elaborate on every step. I need to understand every concept.
Thank you very much your time greatly appreciated.
a)
0
b)2.8 × 10-4 Nm
c)4.7 × 10-4 Nm
d)0.6 × 10-4 Nm
e)1.2 × 10-4 Nm
In order to receive full credit for completing the problem, " you must show all work in detail." Please elaborate on every step. I need to understand every concept.
Thank you very much your time greatly appreciated.
Explanation / Answer
Torque = NI(AxB) = NIAB*sin(thetha)
N is no of loops = 1 , I is current in loop , A is area of loop, B is magnetic field in which loop is placed , thetha is angle b/w Area vector and B vector = 0 degree
= NIAB*sin(thetha) = NIABsin(0) = 0
=> torque = 0
option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.