A particle is moving along a circular path having a radius of 4 in. such that it
ID: 1766438 • Letter: A
Question
A particle is moving along a circular path having a radius of 4 in. such that its position as a function of time is given by =cos2t, where is in radians and t is in seconds.
Part A
Determine the magnitude of the acceleration of the particle when = 25 .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
A particle is moving along a circular path having a radius of 4 in. such that its position as a function of time is given by =cos2t, where is in radians and t is in seconds.
Part A
Determine the magnitude of the acceleration of the particle when = 25 .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
a =Explanation / Answer
= cos(2t),
= d/dt = -2sin(2t) = -2[1 -cos2(2t)] = -2(1 - 2), when = 250=0.436 rad, = -1.80 rad/s
= d/dt = -4cos(2t) = -4 = -4*0.436 = -1.744rad/s2
tangential acceleration at = R = -6.976in/s2
normal acceleration an = 2R = 12.96in/s2
a = (at2 +an2) = 14.71 in/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.