A force of 65.9 N is required to start a 7.0 kg box movingacross a horizontal co
ID: 1762884 • Letter: A
Question
A force of 65.9 N is required to start a 7.0 kg box movingacross a horizontal concrete floor. *What is the coefficient of static friction between the boxand the floor? *If 65.9 N force continues, the box accelerates at 0.50m/s^2. What is the coefficient of kinetic friction? A force of 65.9 N is required to start a 7.0 kg box movingacross a horizontal concrete floor. *What is the coefficient of static friction between the boxand the floor? *If 65.9 N force continues, the box accelerates at 0.50m/s^2. What is the coefficient of kinetic friction?Explanation / Answer
Along the horizontal direction F - fs = 0 F = smg s = F / mg = 65.9 / 7 * 9.8 = 0.960 If the box is accelerating then F - fs = ma k = (F - ma) / mg = (65.9 - 7*0.5) / 7*9.8 = 0.909
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.