A force is applied to a 4.5-kg radio-controlled model car parallel to the x -axi
ID: 1261682 • Letter: A
Question
A force is applied to a 4.5-kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in figure (Figure 1).Suppose the model car is initially at rest at x=0 and F? is the net force acting on it.
-Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=3.0m.
Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=4.0m.
Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=7.0m.
Explanation / Answer
w=f.x=1/2mV^2
angel between f and x is 0.
f is 5 part
f=x 0<x<2
f=2 2<x<3
f=0 3<x<4
f=-1/2x+2 4<x<6
f=0 6<x<7
when x multiplied to f and intgration
we get work
dw1=f.dx=x 0<x<2
dw2=f.dx=2 2<x<3
dw3=f.dx=0 3<x<4
dw4=f.dx=-1/2x+2 4<x<6
dw5=f.dx=0 6<x<7
A) if x=3 w=w1+w2=2+2=4
4=1/2*4.5*v^2
v=1.33
B) if x=4 w=w1+w2+w3=4
4=1/2*4.5*v^2
v=1.33
v(x=3)=v(x=4) we have'nt force
C) if x=7 w=w1+w2+w3+w5+w6=2+2-1=3
3=1/2*4.5*v^2
v=1.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.