Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will you please SET UP this problem with complete diagram butDO NOT solve? And p

ID: 1761169 • Letter: W

Question

Will you please SET UP this problem with complete diagram butDO NOT solve? And please list the formulas needed. A car races along a straight road with a speed pf 80 MPH. Apolice car spots the speeding vehicle, and starts (at time t =0sec) in its persuit when the speeding car is 0.5km ahead of thepolice car. The chase ends 2km later, when the police car is ableto overtake the speeding vehicle.    Given that the police car acceleratesuniformly with ap = 5 meters / sec2,what was the acceleration ac (assumed to be constant)that the driver of the speeding applied during the chase? Note: Total distance travelled by Police = 2000km, totaldistance for car = 1500km Will you please SET UP this problem with complete diagram butDO NOT solve? And please list the formulas needed. A car races along a straight road with a speed pf 80 MPH. Apolice car spots the speeding vehicle, and starts (at time t =0sec) in its persuit when the speeding car is 0.5km ahead of thepolice car. The chase ends 2km later, when the police car is ableto overtake the speeding vehicle.    Given that the police car acceleratesuniformly with ap = 5 meters / sec2,what was the acceleration ac (assumed to be constant)that the driver of the speeding applied during the chase? A car races along a straight road with a speed pf 80 MPH. Apolice car spots the speeding vehicle, and starts (at time t =0sec) in its persuit when the speeding car is 0.5km ahead of thepolice car. The chase ends 2km later, when the police car is ableto overtake the speeding vehicle.    Given that the police car acceleratesuniformly with ap = 5 meters / sec2,what was the acceleration ac (assumed to be constant)that the driver of the speeding applied during the chase? Note: Total distance travelled by Police = 2000km, totaldistance for car = 1500km

Explanation / Answer

Let time taken by the police car to chase down the speedingcar=t s=u*t+(1/2)*ap*t22000=0+(1/2)*5*t2 t=28.28 s 80 mph=128.72 km/h=35.76 m/s s=u*t+(1/2)*ac*t2 1500=35.76*28.28+(1/2)*ac*28.282 ac=1.22 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote