Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will someone show me how to work these two physics problems? You have a positron

ID: 1630816 • Letter: W

Question



Will someone show me how to work these two physics problems?

You have a positron [same mass opposite charge as an electron!] moving at a 45 angle-up relative to the ground at a speed of 27,000 m/s. There is a uniform electric field pointing straight down with a magnitude of 52 V/m. What is the force felt by the electron, and in which direction is the force? (lgnore gravity) Positron A positive charge of +23 nC is released from rest in an electric field of magnitude of E = 45 N/C (or V/m). What is its speed after moving 3.2mm in this field (its mass is m 27mg)? 3.2mm in this field (its mass is m-27mg)?

Explanation / Answer

F=qEcos 45=1.6×10^-19×52×cos45=58.84×10^-19N

4) v^2=u^2+2as third equation of motion

a=qE/m=38.33×10^-3m/s

v^2=2×38.33×10^-3×3.2×10^-3

V=15.66×10^-6m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote