Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will rate lifesaver to whoever can show in detail howto solve problem and get an

ID: 1672349 • Letter: W

Question

Will rate lifesaver to whoever can show in detail howto solve problem and get answer. thank you
A rifle with a weight of 20 N fires a5.0 g bullet with a speed of270 m/s. (a) Find the recoil speed of the rifle.
1 m/s
(b) If a 750 N man holds the riflefirmly against his shoulder, find the recoil speed of the man andrifle.
2 m/s Will rate lifesaver to whoever can show in detail howto solve problem and get answer. thank you
A rifle with a weight of 20 N fires a5.0 g bullet with a speed of270 m/s. (a) Find the recoil speed of the rifle.
1 m/s
(b) If a 750 N man holds the riflefirmly against his shoulder, find the recoil speed of the man andrifle.
2 m/s

Explanation / Answer

Weight of rifle W = 20 N

Mass of rifle M = W / g = 2.04 kg

Mass of bullet m = 5 g = 5 * 10 ^ -3 kg

Speed of bullet v = 270 m / s

(a). from law of conservation of momentum , MV =mv      In magnitude

So, speed of the rifle V = mv / M

                                   =0.6615 m /s

(b). weight of person W ‘ = 750 N

Mass of person M ‘ = 750 / g = 76.53 kg

So, recoil speed V ‘ = mv / ( M + M ‘ )

                                = 0.01718 m / s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote