Will provide positive feedback if answer is clear correct and readable . Conside
ID: 381562 • Letter: W
Question
Will provide positive feedback if answer is clear correct and readable .Consider a single server queuing system. If the arrival rate is 5050 units per hour and each customer takes 36 seconds on average to be served, what is the average number of customers in the line? Answer to 2 decimal places . Will provide positive feedback if answer is clear correct and readable .
Consider a single server queuing system. If the arrival rate is 5050 units per hour and each customer takes 36 seconds on average to be served, what is the average number of customers in the line? Answer to 2 decimal places .
Consider a single server queuing system. If the arrival rate is 5050 units per hour and each customer takes 36 seconds on average to be served, what is the average number of customers in the line? Answer to 2 decimal places .
Explanation / Answer
Consider a single server queuing system. If the arrival rate is 50 units per hour and each customer takes 36 seconds on average to be served, what is the average number of customers in the line? Answer to 2 decimal places .
We have following information,
Customers arrive at a rate of 50 per hour therefore Arrival rate = 50 customers per hour
Service time is 36 seconds per customer therefore, in one hour number of customers served = one hour / 36 second = 60 * 60 second / 36 = 100 customers
Therefore Service rate µ = 100 customer per hour
The average number of customers waiting in line Lq = ^2 / [µ (µ-)]
Lq = 50^2 / [100 *(100-50)]
Lq = 2500 / (100 *50)
Lq = 0.50 customers
Average number of customers in the line is 0.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.